[Głosów:1521    Średnia:4.9/5]

Zielona kawa: środek odchudzający?

Zielona kawa, według wielu stron internetowych, dostawców i znanego turecko-amerykańskiego kardiochirurga Dr Oza, jest jedną z metod wyszczuplających ciało.
Ale czy te produkty – kapsułki lub proszki naprawdę pomagają spalić nadwyżki kilogramów?

Podczas zbioru ziarna kawy mają naturalnie szarozielony kolor. Zmieniają go natomiast na ciemnobrązowy lub czarny podczas ich palenia. Obejmuje to proces chemiczny, w którym ponad 800 różnych składników daje zapach i smak zielonej kawy. Można się zatem spodziewać, że dzieje się to, dzięki substancjom w zawartym w tej popularnej kawie.

Zielona kawa, która jest na sprzedaż, zwykle ma jednak niewiele wspólnego z mylącą ją zieloną wersją w “fasolkach”. Często jest to mieszanka zielonej herbaty ze wszystkimi rodzajami ekstraktów, nawet w postaci kapsułek lub proszków. Wyciągi te również pomogłyby w utracie wagi: żeń-szeń, ekstrakt z zielonej herbaty, guarana i naturalny wyciąg zielonej kawy.

Ekstrakt z zielonej kawy

Zielone produkty kawowe, kapsułki lub proszki to głównie kwas chlorogenowy (GCA). Ten ekstrakt z zielonych ziaren kawy ginie podczas palenia. GCA jest również znany pod nazwą Svetol. Pod tą nazwą jest dodawany do zielonych kapsułek z kawą. W ten sposób przeprowadzono pierwsze badania na 50 ochotnikach, w których badani stracili co najmniej 5 kilogramów bez zmiany sposobu żywienia i życia. Najnowsze testy również potwierdzają, że zastosowanie tej substancji może stymulować spalanie tłuszczu. Badania z wcześniejszych lat pokazują, że GCA może być skutecznym sposobem pozwalającym, aby ludzie mogli schudnąć bez większych wyrzeczeń. Wówczas jednak badanie to przeprowadzono tylko wśród 16 osób.

Dr. Oz

Popularny amerykański Dr. Oz przeprowadził również badanie wśród 100 kobiet. Pokazało ono, że kobiety, które stosowały dzienne dawki GCA, straciły dwukrotnie więcej kilogramów niż kobiety w grupie zażywającej placebo. Nic dziwnego, że zielona kawa jest tak popularna w Stanach Zjednoczonych.

Zbyt wcześnie na stanowcze wypowiedzi

W badaniu opublikowanym rok wcześniej zbadano wyniki pięciu różnych przypadków dotyczących wpływu ekstraktu zielonej kawy. Wniosek brzmiał: wyniki są pełne nadziei, choć wciąż jest za wcześnie, by dawać jednoznaczne oświadczenia. Kofeina w kawie – jak twierdzą niektórzy, pomaga w utracie wagi, ale wciąż jest na to zbyt mało dowodów. Może minąć trochę czasu zanim naukowcy osiągną porozumienie w tej sprawie.

Zielona kawa w czystej postaci Czy chcesz wypróbować zieloną kawę, ale wolisz nie używać suplementów czy ekstraktów? Możesz kupić nieprażone, lub surowe ziarna ziarna kawy i zrobić z nich kawę, którą oglądałaś nie raz w kawiarni, bądź na zdjęciach w internecie. Zawiera ona GCA, która normalnie jest tracona podczas spalania. Do smaku i zapachu można się przyzwyczaić.

Korzyści zdrowotne

Więcej korzyści zdrowotnych można osiągnąć dzięki czystej wersji GCA. Jest on przeciwutleniaczem, który zmniejsza ryzyko cukrzycy typu(2) i chorób sercowo-naczyniowych. Może również działać przeciwzapalnie i chronić przed próchnicą. W takiej wersji występuje jedynie w niektórych wersjach tabletek z zieloną kawą, jak na przykład tych prezentowanych w naszym rankingu.

Środek na wyszczuplenie?

W oparciu o aktualną wiedzę można powiedzieć, że już standardowa zielona kawa jest produktem odchudzającym, choć lepsza jest jej skondensowana forma w kapsułkach. W każdym razie schudniesz jeszcze szybciej, jeśli zmienisz styl życia, a ona przyda się wóczas zarówno do stymulowania procesu gubienia tkanki tłuszczowej, jak również do utrzymania równowagi energetycznej. Dodatkowe przesłanie pozostaje znane: zdrowa i urozmaicona żywność z dużą ilością warzyw i owoców oraz wystarczającą ilością ćwiczeń jest podstawą zdrowej wagi i dobrego zdrowia.