[Głosów:1564    Średnia:4.9/5]

Zielone Złoto

Łatwo zgubić się w gąszczu terminologii dotyczącej kawy. Sprawdzam, co kryje się za powstawaniem zielonej kawy i odkrywam, że jest to ciekawa historia 🙂

Historia nasion

Przede wszystkim kawa to ziarno, a nie często myląca się z nią przez niektórych fasola (naprawdę, często słyszłam o tak zabawnych pomyłkach!) Zielona kawa pochodzi z jagód i została nazwana fasolą z powodu pojawienia się na niej nasion. Mówi się w gruncie rzeczy umownie “zielona kawa”, ponieważ czyste suszone nasiona mają jasnozielone zabarwienie, może być jednak ono również jasno żółte lub pomarańczowe. Żółta kawa nie brzmi jednak już tak dobrze 😉

Zielona kawa jest dla niektórych idealna, ponieważ ma długi okres przydatności do spożycia, jeżeli przechowuje się ją w suchych i ciemnych miejscach, dlatego też kofeina w kawie zatrzymuje większość wartościowych składników. Zielona kawa ma wielki potencjał i zawiera ponad tysiąc substancji chemicznych, które przyczyniają się do jej smaku. Wiele z nich można przypisać pochodzeniu jej nasion, czyli miejscu, gdzie kawa jest uprawiana i jakiej obróbce zostaje poddana. Dlatego często importerzy są tak zaniepokojeni, ponieważ na jej jakość wpływa nawet taki detal, jak niewłaściwa metoda transportowania.

Uprawa

Przeskoczmy do wcześniejszych etapów, jeszcze nim ziarna zostaną spalone i “spożywane” w finalnej formie. Nasiona są  hodowane przez długi czas i przechodzą przez kilka procesów. Zielona kawa pochodzi z wspomnianych jagód kawowca, które rosną na krzewie, bądź drzewie. Roślina potrzebuje bardzo specyficznego klimatu i dlatego uprawianie kawy możliwe jest tylko w ograniczonym pasie wokół równika. Kwitnące jagody pierwszy raz są zbierane mniej więcej po dwóch latach od zasadzenia i wzrostu roślin kawowca, a sam proces ich dojrzewania trwa około dziewięciu miesięcy.

W miejscach o stałym klimacie drzewo może mieć zarówno niedojrzałe kwiaty gronne, jak i dojrzałe jagody w tym samym czasie. Dlatego zbieracze kawy muszą przejść poddać wiele z nich selekcji, aby wybrać tylko najlepsze jagody. Dojrzała jagoda może dać jeden do dwóch nasion. Całość zbioru i selekcji jest procesem czasochłonnym, w którym środowisko roślin musi być ściśle nadzorowane, aby zapewnić możliwie najlepsze zapobieganie chorobom roślin lub szkodnikom.

Po zebraniu dojrzałych jagód są one sortowane i przetwarzane. Proces wygląda tak: trzeba usunąć skórę i miazgi z nasion. Dwa najbardziej popularne procesy oczyszczania wyglądają w taki sposób, że stosowana jest woda i młynek, który odkleja z całego nasienia niepotrzebne rzeczy. Oznacza to, że usuwana jest ​​skórka pulpy i suszone części, aż do interesującego nas wnętrza. Inne procesy są odmianami tych dwóch, a wybór sposobu jest często uzależniony jest po prostu od lokalnych tradycji i przyzwyczajeń. Kraje z ograniczonym dostępem do świeżej wody nie mają możliwości mycia kawy i dlatego muszą stosować suszenie fryzjerskie.

Po przetworzeniu kawa jest suszona. Aby zapobiec powstawaniu pleśni, ważne jest to, aby zbieracz dla pewności sprawdzał, że wszystkie nasiona otrzymują odpowiednią porcję powietrza. W całej tej podróży, ale zwłaszcza pod jej koniec, kawa jest dokładnie oceniania i klasyfikowana. Brzydkie i złe nasiona są wyrzucane. To również (wbrew pozorom) wymaga dokładności i wiedzy.

Niezwykły smak

Jednym z wyzwań w handlu zieloną kawą jest to, że nie można patrzeć na nasiona, oceniając, jaką mają jakość. One zawsze muszą być spalone i muszą odpowiednio smakować. Tylko prawdziwy profesjonalista może z wyglądu kawy ocenić błędy i poważne wady, takie jak wpływ usuniętej wcześniej pleśni lub niewłaściwa obróbka. Dlatego niezwykle trudno jest przeciętnemu odbiorcy ocenić, czy otrzymywana zielona kawa jest wystarczająco dobra, czy też zła.

Producenci uważnie przyglądają się, jak rolnicy traktują towar, bo to w zasadzie ich najważniejszym, finalnym zadaniem. Kawa musi mieć idealne warunki, ale bez bardzo starannie przeprowadzonego przetwarzania i sprawdzania jakości zielonej kawy nigdy nie będzie smakować doskonale.