Follow Us

Peptydy są coraz to ważniejszymi jednostkami biologicznymi.

Peptydy wpływające na działanie komórek – znane jako biopeptydy – są bardzo istotnym przedmiotem badań w proteomice. Mają one wpływ na metabolizm lub sposób trawienia pokarmu przez organizm, natomiast inne mają właściwości, które są przydatne w różnych kosmetykach. Udział tych peptydów w sferze medycyny oraz żywności, wzrasta i na pewno będzie szedł w górę, gdy naukowcy będą rozszerzać odkrycia, w jaki sposób najlepiej je izolować, badać a także produkować, a potem sprzedawać w sklepie z peptydami.

 

Pomimo swych nieznacznych rozmiarów – a często właśnie z ich powodu – peptydy okazują się coraz to ważniejszymi biologicznymi jednostkami zdolnymi do zmniejszenia stanu zapalnego, leczenia wielu chorób, zabijania drobnoustrojów, zwiększania wartości odżywczych żywności oraz odwracania procesu starzenia. Dzięki swoim małym rozmiarom i braku zorganizowanej struktury, peptydy sklep mają tendencję do przechodzenia przez takie przestrzenie, w których nie mogą się zmieścić białka o większych rozmiarach – potrafią przeniknąć przez ludzką skórę, przez ściany jelit, a w niektórych przypadkach nawet przez otaczające komórki błony. Mogą szybko znaleźć się w krwioobiegu, ażeby trafić do punktu, w którym są potrzebne.

 

Przy tym peptydy o krótkich łańcuchach mogą być prostsze oraz tańsze w produkcji w porównaniu ze skomplikowanymi, większymi białkami. Dla inżynierów żywności, producentów leków, kosmetyków jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych właściwości, która to będzie mieć z pewnością finansowe odzwierciedlenie w funkcjonowaniu spółek z napisem „peptydy sklep”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *